Конспект уроку "Механізми вдиху і видоха.Регуляція диханія.Охрана повітряного середовища" план-конспект уроку з біології (8 клас) на тему. Механізми вдиху і видиху Презентація на тему вдих і видих


ЖЕЛЖЕЛ Остаточний обсяг Глибокий видих Глибокий вдих Резерв обсяг вдиху Резерв обсяг видиху дихальні обсяг Вентиляція легких- Кількість повітря, що надходить при спокійному вдиху і виходить при спокійному видиху, називається дихальним обсягом. (500см3) колічествовоздуха, що проходить через легені протягом 1 хв (7 л на хв) Після спокійного вдиху людина може вдихнути ще близько 1500 мл повітря. Це так званий резервний обсяг вдиху. Після спокійного видиху людина може видихнути ще близько 1500 мл повітря. Це так званий резервний обсяг видиху. Резервний об'єм вдиху + дихальний обсяг + резервний обсяг видиху \u003d ЖЕЛ (життєва ємкість легень) Спірометр - прилад для визначення ЖЕЛ


Механізм вдиху і видиху Легкі пасивні Слід за грудною кліткою За рахунок різниці тиску між легкими і плевральної порожниною Вдих 1.Діафрагма опускається 2.Грудная клітка розширюється 3.Падает тиск в альвеолах 4.Воздух надходить в легені Видих 1.Межреберние м'язи розслабляються 2.Грудная клітина опускається 3.Діафрагма піднімається 4.Об'ем грудної клітини зменшується 5.Давленіе в альвеолах ставати вище атмосферного 6. повітря виходить в о / с Легкі Плевральна порожнина Вдих повітря Р низьке




Нервова і гуморальна регуляція дихання вдих - збудження рецепторів альвеол - блукаючий нерв - центр видиху (збудження) - спинний мозок - міжреберні м'язи і діафрагма - зменшується обсяг грудної клітини - видих Підвищення концентрації СО 2, збуджує дихальний центр і викликає посилене скорочення дихальної мускулатури і почастішання дихання.



МЕТА: сформувати знання про механізм вдиху і видиху, нейрогуморальної регуляції дихання; показати негативний вплив нікотину на органи дихання; формувати основи здорового способу життя, познайомити з методикою визначення стану свого здоров'я.

Завантажити:


Попередній перегляд:

Урок біології. 8-й клас.

Тема: "Механізми вдиху і видиху. Регуляція дихання»

Мета уроку:

освітні: познайомити учнів з механізмами входу і видиху і розкрити негативний вплив шкідливих чинників на роботу органів дихання;поглибити і оцінити знання учнів по темі, закріпити навички роботи з текстом підручника і наочним матеріалом.

виховні: продовжити формування навичок роботи в колективі і виховання почуття відповідальності за своє здоров'я.

Розвиваючі: продовжити розвиток творчої активності учнів, формування інтересу до предмету.

Плановані результати:учні вивчають механізм дихальних рухів.

Особиста значущість уроку:збереження власного здоров'я.

Методи навчання:проблемний

У чому секрет механізму вдиху і видиху? Чому не мають м'язи легкі слідують за рухами грудної клітини? Які чинники негативно впливають на дихальну систему?

Форми роботи: групова.

устаткування: саморобна модель Дондерса, таблиці зображують систему органів дихання, модель торса людини, презентації, ЦОР.

Хід уроку:

Орг.момент Привіт, хлопці. Прошу Вас, сідайте. Мене звуть Алсу Інфіровна. Сьогодні ми будемо працювати разом, і я дуже розраховую на вашу підтримку і співпрацю

Вступна бесіда

Звучить фрагмент пісні В. Висоцького «Баллада о любви»

Хлопці, як ви розумієте слова прозвучала пісні.

(Життя неможливе без дихання.)

Вірно. Ми знаємо, що без їжі і води людина може прожити кілька днів, а без повітря може перебувати від 2 до 10 хвилин і не більше.

2. Актуалізація знань учнів

Давайте згадаємо, що вам вже відомо по темі дихання.

Завдання 1 групі. Розмістіть послідовно органи дихання, починаючи з носової порожнини:

Трахея, носова порожнина, гортань, носоглотка, бронхи, легені

(Повітря надходить в носову порожнину, носоглотку, гортань, трахею, бронхи, легені)

Завдання 2группе. З переліку органів тіла виберіть органи дихання: серце, носова порожнина, шлунок, артерії, носоглотка, глотка, гортань, стравохід, трахея, бронхи, аорта, легені.(Слайд1)

Молодці, ви добре впоралися із завданнями.

3. Вивчення нової теми

Чим асоціюється у вас поняття «дихання»

Дихання зазвичай асоціюється з вдихом і видихом.

Як повітря потрапляє в повітроносні шляхи?

(Ми робимо вдих і видих)

Темою нашого уроку це вивчення механізму вдиху і видиху. (Слайд2)

Питання. Яка ж мета уроку? Познайомитися з механізмами вдиху і видиху. (Слайд3) Щоб досягти цілей ми повинні застосувати

завдання: - дізнатися що лежить в основі механізму дихання; -як відбувається сам механізм дихання; -значення правильного дихання для зміцнення здоров'я людини.

Епіграфом нашого уроку стануть слова: «Дихати - значить жити!»(Слайд4) , Так як дихання - найдорожча і охороняється «ниточка», від якої залежить наше земне існування

Проблемне питання:У чому секрет вдиху і видиху? (Слайд5)

Щоб відповісти на питання, давайте проведемо такий експеримент.

Спробуйте вдихнути або видихнути так, щоб діафрагма і грудні м'язи не скорочувати. Чому це не можливо? (Тому що не змінюється об'єм грудної клітки)

Розглянемо, як відбувається механізм вдиху і видиху на моделі Дорденса. моделює грудну порожнину, шийку пляшки - трахею з бронхом, а кулька всередині воронки легке, гумове дно зображує діафрагму. (Слайд6)

Секрет вдиху і видиху ???

Якщо міжреберні м'язи скорочуються, то грудна клітка піднімається, діафрагма засувається, місця в грудній порожнині стає більше, і легкі розширюються -відбувається вдих. (слайд7)

При розслабленні міжреберних м'язів грудна клітка опускається, діафрагма висувається, місця в грудній порожнині стає менше, і легкі стискаються -відбувається видих. (Слайд8)

Заданіе2.

Покладіть руку собі на область грудної клітини і зробіть кілька вдихів і видихів. Що ви відчуваєте?

(Грудна клітка то піднімається, то опускається)

Одне дихальне рух складається з вдиху і видиху.Дихальні руху - вдих і видих - здійснюються за участю грудної клітини. В акті дихання беруть участь і міжреберні м'язи. Але більшу частину вентиляції легенів забезпечує один орган. Що це за орган, ми дізнаємося, виконавши наступне завдання. Перед вами конверти потрібно зібрати слово-орган, який грає головну роль в дихальному акті.

Вийшло слово-діафрагма. Діафрагма - куполоподібної м'яз, яка розділяє грудну і черевну порожнини і грає головну роль в дихальному акті.

Чому не мають м'язів легкі слідують за рухом грудної клітки?

Самі легені не можуть нагнітати або виганяти повітря, т.к в легенях немає м'язової тканини і тому вони не можуть активно скорочуватися. Оскільки тиск в щілиноподібні простір між легкими і стінками грудної порожнини менше, ніж тиск повітря в легенях, легені завжди притиснуті і тому йдуть за грудною кліткою. Вони лише пасивно слідують за зміною обсягу грудної порожнини. Активна роль в акті вдиху і видиху належить дихальним м'язам: міжреберних м'язів і діафрагми.
Хлопці ми з'ясували що легкі беруть участь в процесі вдиху і видиху, а ще якусь функцію вони виконують? (Орган виділення). Давайте спробуємо і доведемо.

У кожного на столі лежить дзеркальце, вдихніть невелику порцію повітря в себе і затримайте дихання на 2-3 секунди, а потім видихніть повітря на дзеркальце. Що Ви бачите на дзеркальце? А чому вони з'явилися?

Як Ви думаєте, ритм дихання, сила вдиху і видиху змінюються чи ні і чому. Давайте це встановимо.Працюємо по інструкції, результати заносимо в оцінний лист. Для цього завдання нам потрібні годинник з секундною стрілкою. Покладіть руку на грудну клітку і за моїм сигналом за допомогою годинника підрахуйте число дихальних рухів за 30 сек. Не забувайте, що вдих і видих - це одне дихальне рух. Результати занесіть у таблицю.

Вплив фізичного навантаження на частоту дихання

Хід роботи. підрахуйте кількість дихальних рухів протягом 30 сек. після 5 присідань в швидкому темпі. Результати оформите в таблиці.

Висновок: після фізичного навантаження число дихальних рухів збільшилася, так як енергія витрачається, її заповнити можна при окисленні органічних речовин. У кого висновок збігається, ставимо плюс. А як повинно бути в нормі? При спокійному диханні 17-22 рази, у кого так плюс. При фізичному навантаженні 24-28 разів, у кого так плюс.

Як ви думаєте, чи відрізняється склад вдихуваного і повітря, що видихається? (Слайд9 ) (Так, вмістом кисню та вуглекислого газу)

Назва речовин

Склад вдихуваного повітря в%

Склад повітря, що видихається в%

кисень

16,3

азот

Вуглекислий газ

0,03

Інші гази і домішки

Давайте перевіримо це експериментально.

4.2. проведення експерименту

Після роботи хлопці роблять висновок, що вапняна вода каламутніє, тому-що в неї вступив вуглекислий газ при видиху повітря,

Хлопці як ви думаєте, що регулює процес дихання? (Слайд 10)

(Нервова і гуморальна система)(Слайд11)

Нервова регуляція. (слайд 12) Регуляцію здійснює дихальний центр, розташований в довгастому відділі головного мозку. Він складається з центрів вдиху і видиху.

Крім нервової регуляції дихальну систему контролює і гуморальна система. (Слайд13) Гуморальна система підтримує на певному рівні кількість вуглекислого газу і кисню.

При надлишку в крові вуглекислого газу підвищується активність центру дихання і людина починає частіше і глибше дихати

Назвіть захисні рефлекси організму? (Слайд14)

Формою дихальної діяльності є чхання і кашель. Вони регулюються захисними дихальними рефлексами. Через що відбувається чхання і кашель. Працюємо з підручником на стр.180.найдіте відповіді(Слайд15)

Кашель - різкий рефлекторний видих через рот, що виникає в результаті подразнення рецепторів гортані

Чхання - це сильний і дуже швидкий рефлекторний видих через ніздрі, що виникає в результаті подразнення рецепторів слизової оболонки носової порожнини. Під час чхання видаляються речовини, які подразнюють (пил, речовини з різким запахом

Хлопці, я знаю деякі секрети збереження здоров'я. Хочете, щоб я з Вами поділилася?
Значна частина людей неправильно роблять вдих і видих - у більшості грудної або змішаний тип дихання. А правильним є діафрагмальний тип або дихання животом, коли грудна клітка знаходиться в меншому русі, м'язи живота скорочуються. Ось в цьому і полягає маленький секрет здоров'я. Хочете, щоб я навчила Вас правильно дихати?
Покладіть одну руку на грудну клітку, а іншу на живіт. На рахунок 1-2 Ви повинні зробити вдих носом, губи зімкнуті. А на рахунок 1-2-3-4 плавний видих, при цьому грудна клітка повинна знаходитися в меншому русі, а м'язи живота, навпаки, в русі. Всім зрозуміло? Тоді прийміть зручне положення на стільці, опустіть плечі, ноги поставте на повну стопу, розслабте м'язи обличчя, шиї, рук, ніг. Повністю розслабтеся. У цей час ми зберігаємо енергію, звільняємося від негативних емоцій. На рахунок 1-2 вдих, м'язи живота знаходяться в двіженіі.1-2-3-4 плавний видих.

Ми повинні дбати про свій організм, берегти його від негативних впливів, хвороб)

Проблемне питання: (слайд16) Які чинники можуть негативно вплинути на діяльність дихальної системи людини (дії нікотину на дихальну систему, Вихлопні гази автотранспорту

А в класі, ніж у нас забруднений повітря?

Пилом.

Запропонуйте найпростіший спосіб підтримувати високу працездатність і розумові здібності учнів(Провітрювати класи, тому що кількість вуглекислого газу до кінця 6 уроку збільшується, що позначається на розумових здібностях і працездатності учнів)

3. Закріплення навчального матеріалу. Візьміть хлопці оціночні листи і виконайте тест

- Для дихання необхідний чистий кисень або повітря? (Повітря).

З яких газів складається атмосферне повітря?

(кисню, азоту, вуглекислого газу).

Як ви думаєте, чи відрізняється склад вдихуваного і повітря, що видихається? (да, вмістом кисню та вуглекислого газу

4. Рефлексія. (Слайд17) Я пропоную вам поставити оцінку, як ви засвоїли тему трохи незвичним способом. У вас на столах лежать кульки, будь ласка надійти їх відповідно до оцінки, яку ви собі ставите:

Червоні, розовие- «5»

Сині, фіолетові, блакитні - «4»

Жовті, помаранчеві - «3»

Цей урок я хочу завершити словами поета (Леоніда Дербеньова)

Нам в цьому світі багато дано,
Рости, шукати і помилятися,
Але, головне дано дихати.
Любити, знайти і не здаватися!
Дякую за урок.

Домашнє завдання (слайд18) (2 хвилини) матеріал § 28 прочитати; відповісти на питання 4-7

Попередній перегляд:

Щоб користуватися попереднім переглядом презентацій створіть собі аккаунт (обліковий запис) Google і увійдіть в нього: https://accounts.google.com


Підписи до слайдів:

Дихальні шляхи: Носова порожнина Носоглотка Гортань Трахея Бронхи Легкі

Тема уроку Механізми вдиху і видиху. Регуляція дихання.

Мета уроку: Познайомитися з механізмами вдиху і видиху; як здійснюється нервова і гуморальна регуляція

Епіграф «Дихати - значить жити!»

Проблемне питання: У чому секрет вдиху і видиху?

Механізм вдиху міжреберні м'язи і діафрагма скорочуються ребра піднімаються, діафрагма опускається обсяг грудної порожнини збільшується об'єм легенів збільшується повітря засмоктується в легені відбувається вдих

Механізм видиху Міжреберні м'язи і діафрагма розслаблюються Ребра опускаються вниз, діафрагма піднімається Обсяг грудної порожнини зменшується Легкі стискаються Повітря видавлюється з них Відбувається видих

Як ви думаєте, що регулює процес дихання?

Регуляція дихання Нервова Гуморальна

Нервова Мимовільна регуляція частоти і глибини дихання Довільна регуляція частоти і глибини дихання Здійснюється Дихальним центром довгастого мозку корою великих півкуль Вплив на холодові, больові і інші рецептори може призупинити подих Ми можемо довільно прискорити або зупинити дихання

Гуморальна регуляція Частоту і глибину дихання Прискорює Надлишок СО 2 Уповільнює Недолік СО 2

Назвіть захисні рефлекси організму?

Чхання -захисна реакція організму через ніс. Кашель -захисна реакція організму через рот.

Проблемне питання: Які чинники можуть негативно вплинути на діяльність дихальної системи людини?

Рефлексія. Будь ласка надійти кульки відповідно до оцінки, яку ви ставите собі: Червоні, рожеві - «5» Сині, фіолетові - «4» Жовті, оранжевие- «3»

Дякуємо за увагу

Попередній перегляд:

додаток №1

ОЦІННИЙ ЛИСТ

Ф.І.ученіка (ці) ___________________________________________________

завдання 1.Вліяніе фізичних вправ на частоту дихальних рухів

Завдання 2.

Тест.

1 варіант.

1. Процес надходження повітря в організм:

А) видих

Б) вдих

В) дифузія.

2. Ритм дихання і сила вдиху і видиху:

А) змінюються в залежності від потреб організму

Б) не змінюються

3. Дихальні рухи складаються з:

А) вдиху

Б) видиху

В) вдиху і видиху

4. Форма діафрагми при скороченні:
А) плоска Б) куполообразная В) подовжена Г) увігнута

5. Що залишається на дзеркальце при видиху:

А) вуглекислий газ

Б) вода

6. Правильний тип дихання:

А) грудної тип

Б) діафрагмальний тип

В) змішаний тип

Тестова робота

номер питання

відповідь

Правильну відповідь

додаток №2

Командна картка №1

Зміна дихальних рухів в різних умовах.

Хід роботи:

1. Покладіть руку на грудну клітку і сигналом вчителя затримайте дихання, а з допомогою годин підрахуйте число дихальних рухів за 30 секунд. Результати занесіть у таблицю.

2. Встаньте і по сигналу вчителя зробіть 5 присідань.

Присядьте і знову порахуємо число дих. рухів за 30 сек. Результати запишіть і зробіть висновок. Кількість дихальних рухів при нормальному стані за 30 сек.

Кількість дихальних рухів після фізичного навантаження за 30 сек.

Висновок: ............................................................................... .............................................

Заданіе2. тест

2 варіант.

1. Процес, пов'язаний з викидом повітря з легенів:

А) видих

Б) вдих

В) дифузія.

2. Легкі - орган виділення, тому що

А) виділяють солі

Б) виділяють аміак

В) виділяють воду

3. При вдиху і видиху відбувається:

А) зміна окружності грудної клітини

Б) окружність грудної клітини не змінюється

4. Дихальний центр розташований в:
А) довгастомумозку Б) мозочку В) проміжному мозку Г) корі півкуль

5. Як правильно дихати

А) ротом

Б) носом

6. Для визначення дихання при нещасних випадках, що використовують:

А) дзеркальце

Б) хустинку

Тестова робота

номер питання

Слайд 1. Тема урока:Дихальний механізм. Регуляція дихання.
Розроблено учителем біології ГАОУ Республіки Тува Тувинський Республіканський Ліцей інтернат Светлакова Іриною Михайлівною.


Слайд 2. Добридень! Я рада вітати вас на даному уроці. Сподіваюся, що наша спільна робота буде корисною і цікавою. Давайте сміявся один одному, розправимо плечі, глибоко вдихаємо, настроїмося на позитивні емоції і продуктивну діяльність.Епіграф «Хто володіє диханням, той керує своєю долею»
«Дихання-значет життя»
Слайд 3. Мета уроку : розглянути механізм вдиху і видиху, визначити роль гуморального і нервових чинників в регуляції дихальних рухів, захисних рефлексів, роз'яснити шкоду куріння, дати уявлення про повітряному середовищі та її охороні.

    Устаткування. презентаціяДихальний механізм. Регуляція дихання. Флеш-анімація, анімації, відео, роздатковий матеріал.
Слайд 4. Завдання уроку.

навчальні: повторити матеріал про будову і функції органів дихання, про значення біологічного окислення, розглянути механізм вдиху і видиху, визначити роль рефлекторних і гуморальних механізмів дихання; роз'яснити механізм і значення захисних дихальних рефлексів: кашлю, чхання,

формувати в учнів нові анатомо-фізіологічні поняття - дихальні рухи, життєва ємкість легень; продовжити розвивати в учнів поняття нервової і гуморальної регуляції, продовжувати розвивати в учнів загально біологічних поняття про взаємозв'язок будови і функції органів дихання, саморегуляції, продовжувати розвивати гігієнічні поняття (про шкоду пилу і куріння), розвивати вміння учнів працювати з підручником.

розвиваючі: Для розвитку творчого мислення і мовлення учнів застосовувати проблемні питання, вирішення розрахункових і логічних завдань, узагальнюючих та інших питань на роздуми. продовжити формування в учнів; інтелектуальних умінь, творчого мислення й мови;

виховні : З метою фізичного і гігієнічного виховання обґрунтувати правила гігієни дихання, позитивну роль фізичної праці і фізкультури в розвитку дихальних м'язів, в зміцненні здоров'я, тактовно домагатися організованою практичної боротьби всіх учнів за своє здоров'я, за чисте повітря в класі, школі і будинок.

Слайд 5.

План уроку.

    Актуалізація знань по темі «Дихальна система».

- диференційована робота за картками (5 -6 людина).

-робота з флеш - анімацією (1 людина).

-Аналізірующій характеристика за будовою, функціями, біологічним значенням органів дихальної системи. (4 людини).

2. Вивчення нової теми.

3. Лабораторна робота

4. Закріплення.

5. Виставляння оцінок.

Аналіз результатів.

Слайд 6. Компетенції.

Загальнонавчальних компетенції:

- навчально - організаційні (організація робочого місця, здійснення самоконтролю і взаємоконтролю);
Навчально - інтелектуальні (вміння аналізувати, синтезувати, порівнювати, узагальнювати);
Навчально - комунікативні (вміння слухати, задавати уточнюючі питання).
Формувати вміння самостійно здобувати нові знання і ефективно застосовувати їх на практиці;
Критично і творчо мислити, знаходити раціональні шляхи подолання труднощів, генерувати нові ідеї;
Грамотно працювати з інформацією: вміти збирати необхідні факти аналізувати їх, висувати гіпотези вирішення проблеми, встановлювати закономірності, формулювати аргументовані висновки, знаходити рішення;
Бути комунікабельним, контактним у групі.

Інформаційні (Самостійно знаходити, відбирати, структурувати, зберігати і передавати інформацію);
Комунікативні (культура вербального і невербального взаємодії);
Лічностностние самовдосконалення.
загальнокультурні
(Досвід освоєння учнями наукової картини світу);
Учебнопознавательние (Збіг кріатівнимі навичками продуктивної діяльності, рефлексія, самооцінка, аналіз, планування, целепологание);

Слайд 7.

Актуалізація знань.

Перші парти.

Виконують завдання за картками.

    .

    Робота біля дошки з флеш анімацією. АНІМАЦІЯ 1

1.Назовите і покажіть органи дихальної системи.

2.Дайте характеристику органу дихальної системи:

    особливості будови

    Функції.

Слайд 8.

Дихальна система. (АНИМАЦИЯ 1.)

Учень працює з флеш - анімацією (анімацією при правильному показі структур входять до складу дихальної системи показує правильну назву анатомічної структури.

Учень відповідає на 2 питання:

1. Що таке дихання? З яких етапів складається даний процес?

2. Як відбувається голосообразование, і формуються звуки мови?

Слайд 9.

Носової порожнини.

Слайд 10.

гортані .

Поясніть, чому небезпечно розмовляти під час їжі?

Слайд 11.

ТРАХЕЇ І БРОНХИ.

Слайд 12.

ЛЕГКІ.


Слайди 13-16.

Робота за картками.

Шановний учень, прочитайте всі завдання, виберіть завдання свого рівня. Зверніть увагу на те, що час виконання завдань на кожному рівні різний.

Нульовий рівень, перший рівень 5 -8 хв, другий рівень 8-10хв, третій рівень 10-12мін .

    Картка 1.

завдання

    Нульовий рівень. На 3"

    Визначте послідовність надходження кисню в клітини тіла. Запишіть цей процес за допомогою цифр.

    1. З легких кисень проникає в капіляри легеневих пухирців.

    2. Через носоглотку, трахею, бронхи кисень надходить в легені.

    3. З капілярів кисень разом з кров'ю надходить в легеневі вени.

    4. З лівого шлуночка кров, насичена киснем, надходить в аорту.

    5. З легеневої вени збагачена киснем кров тече в ліве передсердя

    6. Аорта розгалужується, утворюється мережа артерій і капілярів, капіляри забезпечують клітини тіла киснем.

    7. З лівого передсердя кров потрапляє в лівий шлуночок.

    Перший рівень на «4»

Встановіть відповідність.

    1. Гемоглобін. 2. Кисень. 3. Вуглекислий газ. 4. Дифузія.

    5. Клітини тканин. 6. міжклітинна рідина. 7. Легеневі капіляри. 8. Капіляри в тканинах. 9. Еритроцити. 10. Лейкоцити.

    1. Що надходить з крові в легені?

    II. Що надходить з легких в кров?

    Ш. Що надходить з тканин в кров?

    IV . Що надходить з крові в тканини?

    V Пігмент в крові.

    VI . Місце окислення органічних речовин.

    VII . Споживачі кисню.

    VIII . Фізичне явище -причина газообмін у легенях.

    IX . Клітини -разносчікі кисню. X. Продукт розпаду органічних речовин.

    Другий рівень на «4»

    дихання?


    виходить газообмін

    вони називаються?

    7. Який фізичний процес лежить в основі газообміну?

    8. Чим бронхіоли відрізняються від бронхів?

Третій рівень на «5».

Поясніть процес або явища. відповідь обґрунтуйте

    У альпіністів на великій висоті починається запаморочення, слабкість, іноді відбувається втрата свідомості - настає «гірська хвороба». Ці ознаки при частій тренуванні з часом проходять. Припустімо, які зміни відбуваються при цьому в крові людини?

    При угарі людини гине від задухи, незважаючи на те, що кисень в легені надходить в достатній кількості, а домішка окису кисню в крові становить всього 0,1%. Чому виникає задухи?



Слайд 17 -20.

Карточка2.

    завдання

    Шановний учень, прочитавши завдання, виберіть завдання свого рівня. Зверніть увагу на те, що час виконання завдань на кожному рівні різний.

    Нульовий рівень, перший рівень 5 -8 хв, другий рівень 8-10хв, третій рівень 10-12мін .

    Нульовий рівень. На 3"

    Вставте в текст пропущені слова.

«З капілярів ... кола кровообігу кисень надходить в клітини тіла. У артеріальної крові ... більше, ніж в клітинах тіла. Кисень по закону ... надходить в клітини. У клітинах
тіла він бере участь в ... органічних речовин. При цьому утворюється ... і звільняється енергія. Вуглекислий газ надходить в ...
великого кола кровообігу. Артеріальна кров в тканинах
перетворюється в ..., яка в кінцевому підсумку повертається в ...
половину серця ».

    Перший рівень на «4»

    Встановіть відповідність.

    Слизова оболонка. 2. Легеневі бульбашки. 3. Легкі. 4. Бронхи. 5. Трахея. 6. Надгортанник. 7. Гортань. 8. Хрящові напів-
    кільця. 9. Плевра. 10. Носова порожнина.

    1. Не пропускає їжу в гортань.

    II. Не дають трахеї звужуватися.

    Ш. Очищає вдихаємо повітря від пилу і мікробів і зігріває.

    ГК Поверхневий шар повітроносних шляхів.

    V . Початкова частина воздухоносного шляху.

    VI . Вистилає зовнішню поверхню легких.

    VII . Покриває стінку грудної порожнини зсередини.

    V Ш. Найдовша частина воздухоносного шляху.

    IX . Місце газообміну між легкими і кров'ю.

    Х. Місце дифузії газів.

    Другий рівень на «4»

    Дайте відповідь на наступні питання.

    1. Легені знаходяться в грудній клітці і відокремлені від її стінок

    порожниною. Як вона називається?

    2. Вдих здійснюється за рахунок роботи діафрагми. це дихання

    називається черевним. За рахунок чого здійснюється грудне

    дихання?

    3. У регуляції дихання бере участь кора головного мозку. Як це проявляється?

    4. Як називається частина дихальної системи, в якій не про-
    виходить газообмін

    5. У верхніх дихальних шляхах є рецептори, при подразненні яких виникають захисні дихальні рефлекси. як

    вони називаються?

    6. Оскільки дихальна мускулатура представлена \u200b\u200bпоперечно

    смугастими м'язами, людина може довільно змінювати глибину і частоту дихання. Який центр регулює цей процес?

    7. Завдяки чому відбувається здійснення мимовільних процесів вдиху і видиху?

    Третій рівень на «5».

    Поясніть процес або явища. Відповідь обґрунтуйте.

    1.Об'ясніте, як анатомічно пов'язані органи дихання з органами кровообігу? Як пов'язані функції кровоносної системи з функціями дихальної системи.

    2. Як впливає порушення дихання на роботу серця, на кровообігу? Наведіть приклади.

Слайд 21.

Відповіді.

Картка 1.

    0 рівень: 2,1,3,5,7,4,6.

    1 рівень:

    1 - 3; II. - 2; Ш - 3; IV. - 2; V - 1; VI. - 5; VII. - 5; VIII. - 4;

IX. - 9; X - 3.

2 рівень:

1 - плевральний;

3 рівень:

кров набуває здатності в великих кількостях засвоювати кисень ніж при нормальних умовах. Цим зокрема користуються спортсмени для поліпшення своїх результатів.

Картка 1.

    0 рівень: великого, кисню, дифузії, обміні, вуглекислий газ, вени, венозну, праву.

    1 рівень:

    1 - 6; II. - 8; Ш - 10; IV. - 1; V - 10; VI. - 9; VII. - 9; VIII. - 5; IX. - 2; X - 2.

2 рівень: 1 - плевральний;

2 - за рахунок збільшення грудної клітини.

3 - в затримці, змін частоти і глибини дихання; 4 - мертвим простором; 5 - кашель, чхання; 6 - дихальний центр; 7 - завдяки безумовному рефлексу; 8 -діффузія; 9 - розмірами.

    3 рівень:

СО утворює з Hb крові з'єднання карбоHb, яке набагато міцніше оксіHb.

Слайд 22.

Хвилинки здоров'я.

Дихати потрібно з задоволенням. Пам'ятайте, що приємне відчуття саме по собі має значний оздоровчий ефект.
Позитивні емоції, дихальна радість - запорука успіху. Виконувати вправи лише до тих пір, поки приємно протягом 1 -2 хвилин.
Концентрація уваги на дихальному вправі
підвищує його дію.
Повільне дихання необхідно для насичення організму киснем

Дихати необхідно носом.
Займатися в зручному одязі в добре провітреному приміщенні або на вулиці.

Слайд 23.

Дихальна гімнастика.

1. Встаньте зручно, розставивши ноги на ширину плечей, стопи поставте паралельно, опора на середину стопи.
2.Согніте руки в ліктях і на рівні трохи вище грудей, з'єднати кисті підставами долонь і кінчиками пальців.

3. Уявити, що між долонями затиснутий вогник, який зігріває руки, зосередитися на ньому.
Посміхніться, обличчя і руки розслабте. Плечі опускаємо, голову і хребет тримаємо на одній лінії.
Вправи дихальної розминки.
1. Встаньте прямо, руки вздовж тулуба, розслаблені. Видих. Починаємо повільний вдих У міру запоненія легких плечі піднімаються,

і потім без затримки робити видих, опускаючи плечі.

2. З вдихом у міру заповнення легких плечі повільно відводимо назад, зводячи лопатки і зближуючи за спиною руки. Потім повільно видихаємо, рухаючи плечі і руки вперед, стискаючи грудну клітку. Руки і плечі не напружувати.

3. З вдихом нахиліться вліво. З видихом займаємо вихідне положення. Далі робимо нахил вправо. Шия і руки не згинати.

4.Поочередно плечима виконувати кругові плавні рухи. Те ж в зворотну сторону Дихання довільне. Завершили.

Слайд 24.

ТЕМА УРОКА:
Механізм вдиху і видиху. Регуляція дихання.

цілі: поглибити й узагальнити знання по дихальній системі, вивчити механізми вдиху і видиху, регуляції дихальних процесів.

план уроку .

1. Актуалізація знань по темі «Дихальна система». (Взаимопроверка).

2. Вивчення нової теми.

3. Лабораторна робота

4. Закріплення.

5. Виставляння оцінок. Аналіз результатів.

Слайд 25.

Основні поняття.

Робота з визначеннями. (Визначення записуються в зошит - словник).

    вдих - початкова фаза дихання, в процесі якої в легені надходить повітря.

    видих - окреме виштовхування з легких повітря при диханні.

    повітряне середовище - складний комплекс взаємопов'язаних і взаємодіючих факторів, що постійний вплив на організм тварини і людини.

    Мимовільна регуляція дихання - процес, який здійснюється дихальним центром, що знаходиться в довгастому мозку (одному з відділів заднього мозку). Вентральна (нижня) частина дихального центру відповідальна за стимуляцію вдиху; її називають центром вдиху). Стимуляція цього центру збільшує частоту і глибину вдиху.

    Дорсальная (верхня) частина і обидві латеральні (бічні) гальмують вдих і стимулюють видих; вони носять збірна назва центру видиху (експіраторного центру).

    дихальний центр пов'язаний з міжреберних м'язів міжреберними нервами, а з діафрагмою - діафрагмальними.

    бронхіальне дерево (Сукупність бронхів і бронхіол) иннервируется або контролюється блукаючим нервом.

Слайд 26.

ДИХАЛЬНІ РУХУ - ВДИХ і ВИДИХ.

    Дихання значет - життя. Ця фраза безперечна. Зазвичай дихання у нас асоціюється з вдихом і видихом, тобто тими дихальними рухами, які необхідні людині для вентиляції легенів.

    Повітря надходить у легені бо вони можуть змінювати свій обсяг, завдяки еластичності альвеол, однак м'язів в легенях немає, але вони все - таки можуть розширюватися і стискатися, завдяки чому це відбувається?

    Проблемне питання.

    У чому секрет вдиху і видиху? Чому не мають м'язів легкі слідують за рухом грудної клітки?

Досвід.

Що б відповісти на питання, давайте проведемо досвід. Спробуйте вдихнути або видихнути так, щоб діафрагма і грудні м'язи не скорочувалися.

Слайд 27.

    - Чому це не можливо?

    Тепер спробуйте затримати подих, блокуючи вихід з дихальних шляхів і скоротити м'язи живота і грудей. Який висновок можна зробити з цього досвіду?

    Висновок. Щоб дихальні руху були можливі, необхідно, щоб м'язи могли змінювати об'єм грудної порожнини і щоб вдих / видих повітря через повітроносні шляхи був вільний.

    (АНИМАЦИЯ Дихальна система 2 і 2.1.)

Слайд 28.

    Легкі самостійно ніколи не стискуються й не розширюються, вони просто пасивно слідують за грудною кліткою.Порожнина грудної клітини розширюється за рахунок роботи дихальних м'язів, до яких відносяться діафрагма і міжреберні м'язи.

    Діафрагма - це м'язова перегородка, яка розділяє грудну і черевну порожнину. При вдиху вона опускається на 3 - 4 см. При цьому обсяг грудної клітини підвищується на 1000 - 1200 мл., Крім того відбувається скорочення міжреберних м'язів, які піднімають легкі, що також підвищує обсяг грудної порожнини, легені при цьому розширюються. В розтягнутих легких тиск стає нижче атмосферного тиску і в результаті різниці тиску зовнішнє повітря надходить в дихальні шляхи. Відбувається вдих. За вдихом настає видих і Діафрагма, і міжреберні м'язи розслаблюються, ребра опускаються, обсяг грудної клітини зменшується, легені стискаються і дихальними шляхами виштовхують повітря назовні, відбувається видих.

Слайд 29.

Основні поняття.

    дихальний обсяг- обсяг повітря вдихається при звичайному вдиху і видиху при звичайному видиху.

    ЖИТТЄВЕ ЕМКОСТЬ ЛЕГКИХ - обсяг видиху після попереднього максимального вдиху.

    РЕЗЕРВНИЙ обсяг вдиху - кількість повітря, яке людина може доповнити вдихнути після спокійного вдиху.

    РЕЗЕРВНИЙ об'єм видиху - кількість повітря, яке людина може доповнити вдихнути після спокійного видиху.

Слайд 30. (додаткова інформація, буде включена, якщо буде достатня кількість часу)

ЖИТТЄВЕ ЕМКОСТЬ ЛЕГКИХ.

    Дорівнює чи ЖЕЛ \u003d обсягом легенів?

    Виявляється, немає. Це пов'язано з тим, що легких завжди залишається залишковий об'єм повітря рівний приблизно 1 літр.

    ЖЕЛ \u003d дихальний обсяг + резервний об'єм вдиху + резервний обсяг видиху.

    ЖЕЛ залежить від віку, статі і ступеня тренованості людини.

    ЖЕЛ вимірюють спеціальним приладом - спірометром.

    Спорт і фізичні навантаження сприяють розвитку м'язів, які беруть участь в дихальних рухах, а значет підвищується Життєва Ємність Легких. (ЖЕЛ).

Слайд 31.

    Хлопці як ви думаєте, що регулює процес дихання?

Слайд 32.

    З першого до останнього дня свого життя людина дихає ритмічно. Ритм дихання у нього ніколи не збивається (не порушується), не змінюється лише його частота.

    Новонароджена дитина робить приблизно 60 дихальних рухів в хвилину, 5 річна дитина - 25, у віці 16 - 18 років рухів стає 16 -18 в хвилину. У старості подих знову трохи частішає.

    ЧИМ ЖЕ ВИЗНАЧАЄТЬСЯ РИТМ ДИХАННЯ? І ВІД ЧОГО ВІН ЗАЛЕЖИТЬ?

    Дихальний центр розташований в довгастому мозку. Приблизно кожні 4 секунди в дихальних м'язах йдуть дихальні імпульси, що змушують піднімати грудну клітку і опускати діафрагму.

    ЗАВДЯКИ ЦЬОМУ ВІДБУВАЄТЬСЯ ВДИХ.

    Видих в стані спокою відбувається пасивно. Ребра опускаються під дією сили тяжіння. При вдиху м'язи розтягуються, механічні рецептори, розташовані в стінках легенів збуджуються, імпульси передаються в дихальний центр довгастого мозку і гальмують його діяльність. Дихальні м'язи розслаблюються, і відбувається видих. Робота дихального центру впливає на вищі дихальні центри розташовані в корі великих півкуль мозку. Завдяки їх діяльності змінюються дихальні руху.

    Так свідомо можна змінювати частоту дихання.

Слайд 33.

РЕГУЛЮВАННЯ ДИХАННЯ.

    Інтенсивність проявляється:

    1. при заняттях спортом.

    2. при емоційних станах.

    Вплив дихальних центрів захисних рефлексів, фізичних навантажень, Емоцій -----)

    1. стимуляція дихання -------) вищі дихальні центри

2. Уповільнення дихання -------) вищі дихальні центри, захисні рефлекси, емоції.

(АНИМАЦИЯ 5, 6, 7).

Слайд 34.

РЕГУЛЮВАННЯ ДИХАННЯ.

Розмова про нервової регуляції буде не закінчений, якщо ми не поговоримо про таких дихальних механізмах - чхання і кашель.

    1. Роздратування слизової оболонки. (Порожнини носа ---- Чхання) (гортані, трахей, бронхів, кашель)

    пил;

    Погано пахнуть речовини.

    2.стремленіе організму викинути, позбавиться від дратівної фактора.

    3.поступленіе імпульсу в довгастий мозок.

    4. довгастий мозок віддає сигнали м'язам

    5. в результаті дихання голосові зв'язки змикаються, і потік повітря під тиском виривається.

    (АНИМАЦИИ 8 і 9)

    Подразнення слизової оболонки порожнини носа - Чхання.

    Подразнення слизової оболонки гортані, трахей, бронхів) - кашель.

Слайд 35.

Закріплення.

    Лабораторна робота №8.1.
    Функціональні дихальні проби з максимальною затримкою дихання до і після

10 присідань (трифазна проба професора Л.Г. Серкина)
мета: встановити вплив затримки дихання на частоту дихання.
устаткування: секундомір (годинник з секундною стрілкою).
ХІД РОБОТИ
1. Визначте час затримки дихання на вдиху в положенні сидячи. Випробуваний протягом 1хв в положенні сидячи спокійно дихає, а потім по команді після звичайного видиху робить глибокий вдих і затримує дихання скільки може, затиснувши при цьому ніс. Експериментатор, користуючись секундоміром, визначає час від часу затримки дихання до моменту його відновлення. Результат фіксується.
2. Виконайте 20 присідань за 30 с і знову визначте час затримки дихання на вдиху.
3. Відпочиньте рівно 1 хв і повторіть п.1.

оцінка результатів

Повідомлення: 1. «Дія нікотину на органи дихання».

    «Повітряне середовище і її охорона»

Слайд 36.

ПЕРЕВІРОЧНА РОБОТА.

Механізм вдиху і видиху "

програмований опитування

    Газообмін здійснюється _______.

    Бронхи розгалужуються і закінчуються _______

    Альвеолярний і повітря, що видихається має _______.

    Міжреберні м'язи і діафрагму відносять до групи _______.

    Повітря, проходячи через носову порожнину, _______.

    Після прийняття великої кількості їжі дихання _______.

    Дихальний центр знаходиться в стані постійної _______.

    Кожне легке зверху покрито _______.

    При вдиху тиск повітря більше або менше атмосферного? __________________

    Легке слід за рухом грудної клітки, так як в плевральній щілини тиск _______.

Слайд 37.

відповіді

    Газообмін здійснюється _______ (дифузії).

    Бронхи розгалужуються і закінчуються _______ (легеневими бульбашками).

    Альвеолярний і повітря, що видихається має _______ (однаковий газовий склад).

    Міжреберні м'язи і діафрагму відносять до групи _______ (дихальних м'язів).

    Повітря, проходячи через носову порожнину, _______ (очищається, зігрівається, знезаражується).

    Після прийняття великої кількості їжі дихання _______ (важко).

    Дихальний центр знаходиться в стані постійної _______ (активності).

    Кожне легке зверху покрито _______ (плеврою).

    При вдиху тиск повітря більше або менше атмосферного? (Менше).

    Легке слід за рухом грудної клітки, так як в плевральній щілини тиск _______ (негативне).

Слайд 38.

    відповіді: 1.Д, 2. Б, 3. Д, 4. Б, 5. В.

Слайд 39-40.

0 рівень.1.§28 за підручником Д.В.Колесов, Р.Д.Маш, скласти сінквейн на тему "Джерела забруднення атмосферного повітря".

Дайте відповідь письмово на запитання §.

2. Творча лабораторія:

1 РІВЕНЬ .
1. В яких випадках утруднюється носове дихання? Які наслідки цього порушення? Запропонуйте звід правил з гігієни дихання.
2. Розробіть рекомендації та комплекс вправ для виправлення дихання.

2 РІВЕНЬ ,

    3. Чому потрібно в класах проводити вологе прибирання щодня?

    Запропонуйте найпростіший спосіб підтримувати високу

    4. працездатність і розумові здібності учнів протягом навчального дня.

    3 РІВЕНЬ.

    1.Сколько повітря проходить через легені людини при спокійному диханні в хвилину, в 1ч, в добу, якщо дихальний об'єм повітря дорівнює 500мл. А частота дихання - 18 разів на хвилину?

    2. Знаючи, що вдихає повітрі міститься близько 20% кисню, визначте, скільки кисню людини пропускає через легені в добу при спокійному диханні.

    3. Знаючи, що видихається, містить 4% вуглекислого газу, визначте, скільки учень виділяє вуглекислий в хвилину, в 1ч., Скільки все учні класу в 1год.



Слайд 41.

Додаткова інформація.

Механізм вдиху і видиху на моделі Дондерса.

    Надходження повітря в легені і його видалення (вигнання) можна поспостерігати на моделі винахідника і фізіолога Дондерса

    Для роботи нам будуть потрібні:

    обладнання. скляна воронка, 2 повітряні кульки, нитка, липка стрічка.

    Хід роботи:

    1.шарік помістимо всередину воронки, а його клапан витягнемо назовні і натягнемо з зовнішньої сторони і міцно обв'яжемо ниткою.

    2. другий кулька навпіл і натягнемо на широкий розтруб воронки так щоб утворилося гумове дно. А щоб дно краще трималося кріпимо його липкою стрічкою із зовнішнього боку воронки.

    трубка воронки моделює верхні дихальні шляхи, кулька всередині воронки - легке, гумове дно - діафрагму. Скляний корпус воронки - стінки грудної порожнини. При зволіканні гумового дна, тиск в моделі і порожнини грудної падає і зовнішнє повітря входить всередину кульки, він роздувається, як легке під час вдиху, коли ми відпускаємо модель діафрагми, повітря з кульки виходить - відбувається видих

    Слід зазначити, що дихання у людини бере участь не тільки легкі, але і шкіра (особливо інтенсивно дихає шкіра на грудях, животі, спині.

Слайд 42.

внутриплевральное тиск

транспульмонального тиск - різниця між атмосферним і внутрішньоплеврально (поза дихального циклу -3-4 мм рт.ст; на вдиху6-10 мм рт.ст.; на видиху3-2 мм рт.ст). Отже, на вдиху тиск в плевральній щілини зменшується, на видиху-увелівает

негативний тиск в плевральній порожнині обумовлено: еластичної тягою легенів і герметичністю плеврального простору

Пневмоторакс - порушення герметичності плевральної порожнини (відкритий, закритий і клапанний)

Внутрілегочное і внутрішньоплеврально тиск на вдиху і видиху

Еластична тяга легень обумовлена:

Поверхневий натяг плівки рідини, що покриває внутрішню поверхню альвеол. Сурфактант знижує поверхневий натяг

Тонусом бронхіальних м'язів

Пружними властивостями легких (наявність еластичних волокон). Розтяжність (С) - зміна обсягу легень (V) при зміні транспульмонального тиску (Р). С \u003d ^ V / ^ P

рестриктивні поразки - зниження розтяжності легень (при застої в малому колі, альвеолярному набряку, фіброзі легенів, тривалій відсутності вентиляції). Не змогли ВДИХ

Параметри зовнішнього дихання

Хвилинний обсяг дихання (МОД) \u003d ДОxЧД

ДО - дихальний об'єм- кількість повітря, що вдихається і видихається за 1 дихальний цикл при спокійному диханні. норма 300-800мл

ЧД - частота дихання- кількість дихальних циклів в 1 хв. Еупное (норма) - 14-20; брадіпное< 12; тахипноэ > 22

ЖЕЛ - життєва ємність легень - максимальна кількість повітря, яке можна вдихнути і видихнути за 1 цикл. Включає 3 обсягу: дихальний(10-20%) і резервні обсяги вдиху (РОвд.) і видиху (РОвид.) ЖЕЛ \u003d ДО + РОвд. + РОвид. ЖЕЛ - показник рухливості легень і грудної клітини. Залежить від віку, статі, розмірів і положення тіла, тренованості, розтяжності легких

МВЛ - максимальна вентиляція легенів за 1 хв. (при глибокому і частому диханні), граничні можливості дихальної системи